zadania merchandiseraMerchandiser to bardzo obco brzmiąca nazwa zawodu, który jest bardzo popularny właściwie na każdym rynku zajmującym się sprzedażą produktów. Jego zadaniem jest reprezentowanie pracodawcy w miejscach, w których wystawiany jest towar na sprzedaż, czyli w praktyce w różnych sklepach, szczególnie tych wielkopowierzchniowych. Powinien on dbać o to, aby warunki, w których towar ten jest sprzedawany, wpływały pozytywnie na zwiększenie sprzedaży firmy. Co dokładnie należy do jego zadań?

Merchandiser przede wszystkim odpowiada za dopilnowanie tego, aby towar został odpowiednio rozłożony na półkach. Wiele osób nie wie o tym, że ułożenie takie jest chronione prawnie, jako że ma bezpośredni wpływ na zwiększanie zysków firmy. Niektórzy sprzedawcy dodatkowo dopłacają do tego, żeby ich produkty znalazły się szybciej w polu widzenia kupujących. Dlatego tak ważne jest, aby w praktyce został on rozłożony zgodnie z przyjętymi założeniami.

Merchandiser odpowiada również za to, żeby zamówiony towar znalazł się na czas w wybranym sklepie. Kontaktuje się więc stale z dostawcami oraz z centralą firmy, dbając o część aspektów logistycznych związanych ze sprzedażą. W zależności od wielkości firmy może dodatkowo mieć za zadanie angażowanie się w aspekty promocyjne. Może pomagać handlowcom w dobraniu odpowiedniego rozstawienia produktów, dbając o interesy dostawców oraz sprzedawców.

co to jest cross merchandisingCross-merchandising to technika ekspozycyjna, którą powinien znać każdy merchandiser. To praktyka, nakierowana na klienta i skutecznie zwiększająca sprzedaż. W czym tkwi jej fenomen? Cross-merchandising opiera się na zestawieniu ze sobą (w obrębie jednej ekspozycji) produktów, pochodzących z różnych kategorii, ale dotyczących podobnego tematu. Takie podejście do przestrzeni wystawowej jest doskonałym sposobem na generowanie dodatkowych zysków.

Merchandiser, posługujący się tą techniką, często wspiera się projektem konkretnej grupy docelowej, do której dana ekspozycja ma być skierowana. Przykładowo, w okresie letnim, można natknąć się na „ekspozycje grillowe”, w których zaraz obok grillów, prezentowane są rozpałki, węgle, kosze do rożna, sztućce i tym podobne akcesoria.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że klient, który przyszedł w celu zakupu konkretnego towaru – zdecyduje się również na kupno innego, pozostającego z nim niejako w związku. Cross-merchandising wiąże ze sobą intuicyjnie uzupełniające się produkty, bazując na warstwie emocjonalnej klienta. Warto pamiętać, że komplementarne produkty nie powinny się drastycznie różnić ceną – optymalne wahanie dotyczy 20-30% różnicy.

merchandising w branży kosmetycznejBranża artykułów kosmetycznych to duże wyzwanie dla merchandisera. Związane to jest z konkretną grupą docelową oraz jej specyficznymi nawykami w drogeriach czy sklepach kosmetycznych. Mowa oczywiście o kobietach, dla których zakupy w takich miejscach to nierzadko sposób na spędzanie wolnego czasu.

Merchandiser musi to mieć na uwadze, podczas projektowania przestrzeni wystawowej. Branża beauty rządzi się swoimi prawami. Prawidłowy merchandising musi mieć na względzie takie aspekty, jak operowaniem kolorem i światłem, za pomocą których można między innymi tworzyć odpowiedni nastrój.

Produkty promocyjne powinny być ustawione w pierwszej linii, najlepiej od razu przy wejściu, by skutecznie przyciągnąć wzrok. Warto również wyróżnić ceny promocyjne innym kolorem. Kobiety uwielbiają obniżki! Układ regałów powinien logicznie uwzględniać komplementarność produktów – ustawiamy obok siebie artykuły uzupełniające się. Daje to szanse na zrobienie przez klienta dodatkowych, nieplanowanych wcześniej zakupów. Istotne jest także jasne światło, które kojarzy się z miejscem czystym i schludnym – w przypadku drogerii takie wrażenie jest szczególnie ważne.

merchandising w apteceMogłoby się wydawać, że apteki to miejsca, do których przychodzą klienci nastawieni na kupno konkretnego artykułu i nie ma potrzeby stosować dodatkowych metod zwiększających sprzedaż. W rzeczywistości okazuje się, że są one niezbędne również w aptekach, gdyż badania wskazują, że niemal 90% klientów zaopatruje się w suplementy i leki bez recepty.

Odpowiednia ekspozycja towarów ma zatem niebagatelny wpływ na wzrost sprzedaży tych właśnie produktów. Merchandiser, organizujący ekspozycję w aptekach, musi przede wszystkim pamiętać o właściwym zagospodarowaniu gablot sezonowych. Powinny być one widoczne i odpowiadać aktualnie trwającej porze roku – przykładowo na jesieni promujemy leki na przeziębienie, a w lato produkty do opalania. Trzeba przy tym pamiętać, że taka ekspozycja odniesie największy skutek, jeżeli umieszczany w niej asortyment będzie objęty promocją.

Merchandiser musi ponad to zwrócić uwagę, że przy kasie powinny znaleźć się artykuły tzw. pierwszej potrzeby – leki przeciwbólowe czy plastry, dostosowane do szerokiej grupy odbiorców. Najważniejsze z nich powinny być umieszczane od lewej do prawej strony, bowiem klient przy kasie ogląda produkty tak, jak czyta książkę: od lewej strony.

zalety pracy w merchandisinguCoraz więcej osób interesuje się warunkami pracy w merchandisingu, gdyż liczba poszukiwanych pracowników w tej branży wzrasta z roku na rok. Spowodowane to jest przełomem w postrzeganiu roli zagospodarowania przestrzeni sklepowych.

Chętnych do pracy w tym zawodzie jest jednak wielu, stąd braki kadrowe nie są odczuwalne. Skąd to wynika? Prawdopodobnie z prostego faktu, że praca merchandisera jest ciekawa i satysfakcjonująca.

Ma zdecydowanie więcej zalet niż wad, a do najważniejszej z nich zaliczmy rozwój kreatywności i zmysłu estetycznego. Możliwość realizacji własnej wizji i pomysłów daje wiele zadowolenia i umożliwia wszechstronny rozwój. W merchandisingu nie można się ponad to nudzić – zawsze dzieje się coś nowego i o monotonii nie może być mowy.

Zawód rozwija również kompetencje interpersonalne, gdyż wymaga nawiązywania kontaktów międzyludzkich i niejednokrotnie prowadzenia negocjacji.

Zadowalające jest również wynagrodzenie i możliwość wypracowania atrakcyjnych premii, a także szansa podnoszenia swoich kwalifikacji – powstaje coraz więcej szkół, kształcących w tym kierunku. Warto to wykorzystać! Zwłaszcza, że praca jest zapleczem stabilizacyjnym, gdyż wykonywana jest w oparciu o umowę o pracę.

wady pracy w merchandisinguZawód merchandisera staje się coraz bardziej popularny. Wpływ na to ma zwiększona troska o jakościową estetykę rozmieszczenia towarów. Branża handlowa zdaje się rozumieć, że ma to ogromny wpływ na decyzje podejmowane przez klientów, toteż pojawia się coraz więcej ogłoszeń pracy dla merchandisera.

Poza  bezsprzecznymi zaletami, zawód ten posiada jednak swoje wady.

  • Dla osób, które nie przepadają za jazdą samochodem, męczące mogą okazać się podróże – merchandiser jest równocześnie kierowcą, gdyż musi docierać do różnych placówek sklepowych, zazwyczaj mieszczących się w różnych miastach.
  • W branży spożywczej praca ta może również wymagać odporności fizycznej.
  • Na uwadze należy też mieć pojawiające się nieraz problemy interpersonalne – merchandiser musi współpracować np. z ekipami budowlanymi, które nie zawsze przychylą się do jego wizji.
  • Poza tym, jeżeli zwierzchnik nie zaaprobuje projektu zagospodarowania przestrzeni, to merchandisera czekają trudne negocjacje, by przekonać go do swojego pomysłu.
  • Minusem mogą być również obowiązki, które nieraz trzeba zabrać ze sobą do domu – dokończyć zestawienie czy raport lub wysłać dokumentację fotograficzną.

jakie błędy popełniają merchandiserzyMerchandiser, a więc osoba zajmująca się prezentacją produktów w przestrzeni sklepowej, musi pamiętać o bardzo wielu zasadach skutecznego marketingu wizualnego. Nic zatem dziwnego, że czasem popełnia błędy – musi się ich jednak wystrzegać, jeśli chce, by jego praca była jak najbardziej efektywna.

Jakie błędy najczęściej popełniają merchandiserzy? Podstawowym i jednocześnie najbardziej szkodliwym błędem jest nieumiejętne ułożenie produktów na półce, a więc takie, które potęguje chaos i wrażenie nieładu. Nieuporządkowany asortyment jest dla klientów bardzo zniechęcający.

Kolejny błąd jest odwrotnością poprzedniej sytuacji – chodzi o nieregularne uzupełnianie produktów, skutkujące pustkami na półkach. Niewidoczne ceny to kolejny kardynalny błąd. Dla klientów uciążliwe mogą być również problemy w komunikacji między regałami, a merchandiserzy często nie biorą tego pod uwagę.

Błędem, wbrew pozorom, może być równocześnie duża nadgorliwość pracownika, związana ze zbyt częstymi zmianami ekspozycji bądź ułożenia towarów – pamiętajmy, że klienci szybko się przyzwyczajają, a ciągłe zmiany miejsca (zwłaszcza popularnych artykułów) wzbudzają irytacje.

merchandising w sklepie spożywczymBranża spożywcza rządzi się swoimi prawami, a zatem i zasady, obowiązujące ekspozytorów towarów, są szczególne. Warto mieć świadomość ich istnienia, pozwalają bowiem zrozumieć podświadome motywacje klientów i tym samym wpłynąć na efektywność sprzedaży.

Wiele z decyzji zakupowych w sklepach spożywczych podejmowana jest podświadomie – skuteczny merchandiser musi umieć posługiwać się tymi mechanizmami. Najbardziej popularna jest zasada prawej ręki i lewego oka. Mówią one o tym, że zwracamy uwagę w pierwszej kolejności na to, co znajduje się po naszej prawej stronie, natomiast stojąc przed regałem – nasz wzrok początkowo pada na jego lewy górny kraniec. Jednocześnie nie wolno tutaj zapomnieć o zasadzie środka – najwięcej czasu poświęcamy produktom, umieszczonym pośrodku regału, a dokładnie na wysokości naszych oczu.

W związku z tym artykuły przeznaczone dla dzieci warto umieszczać na niższych półkach. Układamy tam również produkty większe gabarytowo. Przy układaniu poszczególnych artykułów bierzemy pod uwagę datę ważności – produkty ze zbliżającym się terminem ważności muszą być ustawione na wierzchu (zasada first in first out).

Zwiększeniu sprzedaży konkretnych artykułów sprzyja tzw. zasada multifacing – identyczne artykuły ustawiamy kilkukrotnie obok siebie; są wówczas lepiej widoczne. Pamiętajmy, że dużym zainteresowaniem zawsze cieszą się produkty przy kasach. Rozmieszczając artykuły należy także mieć na uwadze zasadę blokową, a zatem produkty podobnego przeznaczenia umieszczamy obok siebie, kierując się ich komplementarnością.

merchandising branża odzieżowaMerchandiser, zajmujący się ekspozycją towarów, musi pamiętać o pewnych zasadach, pozwalających na zwiększenie efektywności podejmowanych działań. Specjaliści z branży merchandisingu, posiłkując się takimi dziedzinami, jak między innymi psychologia wyboru, stworzyli wiele poradników na ten temat. I wciąż powstają nowe! Warto zatem regularnie uaktualniać swoją wiedzę, gdyż może się to okazać niezwykle cenne dla naszej skuteczności.

Jedną z najważniejszych zasad są częste zmiany. Jest to szczególnie istotne w odniesieniu do salonów odzieżowych. Klienci zazwyczaj szybko się nudzą, a nowości pobudzają ich uwagę, nawet jeżeli zmiana rejestrowana jest podświadomie. W ekspozycji towarów warto stosować zmiany rotacyjne, umożliwiające każdemu produktowi znalezienie się w części centralnej – a więc w tej, która przyciąga najwięcej uwagi.

Należy także dużą wagę przywiązać do witryn wystawowych, bowiem zmiana wystroju w ich obrębie jest sygnałem dla potencjalnego klienta o zmianie asortymentu. Poza wyróżnieniem produktu ważne jest także ich otoczenie i rekwizyty – powinny być aktualne i przyciągające wzrok. Pamiętajmy, że wystawa to wizytówka sklepu, a jej wygląd wpłynie na decyzje, czy klient wejdzie do środka, czy też nie.

Ważne jest również dbanie o porządek i schludność, a także uporządkowanie – chaos i bezład działają zniechęcająco. Przy organizowaniu przestrzeni ekspozycyjnej trzeba wziąć pod uwagę nie tylko przeznaczenie produktu, ale również jego wartość estetyczną – np. kolorystykę.

visual merchandisingJest to zawód powiązany z ideą merchandisingu, jednak skupiający się na nieco innych jego aspektach. Dosłowne tłumaczenie to sprzedaż wizualna. W sytuacji, w której merchandiser dba o prawidłową ekspozycję, kontroluje stany magazynowe, organizuje akcje promocyjne, przygotowuje zamówienia i dba o czystość na półkach, tak visual merchandiser skupia się tylko na jednym z tym aspektów, znacznie poszerzając jego podstawowe rozumienie.

Chodzi o ekspozycję towarów, którą dostosowuje się do potrzeb i oczekiwań klientów w taki sposób, by zintensyfikować sprzedaż. Prezentacja sklepu i towarów powinna zostać przeprowadza w taki sposób, by przyciągnąć uwagę odbiorcy, a następnie zainteresować go na tyle, by dokonał zakupu. Wbrew pozorom, działania z branży visual merchandisingu są bardzo skomplikowane i wymagają posiadania odpowiednich umiejętności.

Visual merchandiser stara się wpłynąć na klienta, by osiągnąć zamierzony cel, wobec tego porusza się zarówno w obszarze marketingu, jak i psychologii i zachowań społecznych. Poza wiedzą z tych dziedzin, musi dodatkowo wykazywać się kreatywnością i talentami artystycznymi, które okazują się niezwykle pomocne w pracy na tym stanowisku. Co więcej, visual merchandising obejmuje swym zasięgiem także sensorykę, gdyż wykorzystuje wnioski płynące z badań nad wpływem bodźców zmysłowych na zachowanie konsumenta. Opracowuje nie tylko układ produktów na półkach, ich odpowiednie wyróżnienie ale również układ samego sklepu.

Zawód ten jest w Polsce regulowany, a rynek edukacyjny oferuje wiele różnorodnych kursów z tego zakresu. Mówi się, że visual merchandising to sztuka kreowania przestrzeni handlowej.